بررسی مجموعه شعر روزبه سوهانی / منصور خورشیدی

نویسنده : منصور خورشیدی
تاریخ ارسال : هشتم مهر ماه ١٣٩٢


مجموعه شعر روزبه سوهانی
انتشارات نظام کرمانشاه 1390

منصور خورشیدی

ضریب خلق و آفرینش یک قطعهشعر در کار روزبه سوهانی که به صورت طرح ( شعر های کوتاه ) بجز چند شعر که به صورت بلند ارائه شده این ویژگی را دارد که به سرعت در بیان خود معنا بخشیده است .

تکه ای از نامت کافی بود

تا دهان هزار پرنده را

از بی تابی های پنجره پُر کند

رابطه ی زبان با اشیای و پدیده های موجود در اطراف شاعر ، شکلی از شعر را برابر مخاطب می نشاند که ارجاعی به درون خود دارد  رجعتی آگاهانه به سمت دیده ها ، تا از واقعیت موجود دورنشود. و زمینه را برای کشف برخی پدیده ها جهت ابراز معنا آماده می سازد . جستجو های شاعردهان هزار پرنده را از بی تابی پنجره هایی پُر می کند که تکه ای از نام بر زبان دارند . نامی که نمای رابطه می شود

حالا / خیابانی در آغوش من است

که شبیه تو /  حان می دهد .

زبان رمانتیک و عاشقانه ی روزبه در همین چشم انداز های کوتاه به شعر بلند می رسد
و شعر های بلند این شاعر ویژگی هایی دارد که تفکر او را به زبان ساده و گفتاری نزدیک می کند . که در مقاله ی دیگر به آن می پردازم . تاکیدی که روزبه سوهانی برای ارائه ی شعر های کوتاه دارد . جای بحث را باز می کند .

من / از کوبه های کتیبه ای بلند شده ام

که تو را بر تمام کوه ها نشاند .  

+

تنت / تنها / به زبان من

خواندنی است

تمام تلاش شاعر در این نکته نهفته است که ذهن خود را در گیر برخی از مفاهیم عاشقانه و حسی کند. و سعی دارد تا آن را در زبان خود گسترش دهد . و طراوت زبان شعر را با احساس و تخیل ناشی از کارکرد واژگان در شکل تازه تر شکوفا سازد . و رابطه های دیگری خلق کند که دامنه ی نفوذ شعر را با انتخاب مناسب ترین کلمات و ترکیبات در موقعیت جدید برابر خواننده ی شعر خود عرضه کند .  

تاریخ خنده های تو

به استخوان هایی خواهد رسید

که شهر را / در پیراهنم می لرزانند .

و می خواهد که گریز رندانه ای داشته باشد ، تا شعر های دورتر، از انگشتان کودکی را به فراموشی این ورق ها بر گرداند . و خطاب او به رفتار کودکی است که از دهان او حرف می زند . و به دنبال آواز گمشده ای است که هیچ کوچه ای او را به انتها نمی رساند . و فاصله اش آتقدر شده بود که هر جا چتری بسته می شود سایه اش خیس می شود ! تلاشی مضاعف از خود نشان می دهد تا : با خذف فاصله به این درک  برسد که در پیج و تاب رودخانه ای غرق شود . و سرگردانی سرزمینی را به اهتزاز در آورد .

هر کجای زمین را که لمس کنی

صدایم را به یاد تمام کوچه ها می آورد

شروع من / جایی میان خطوط انگشتان تو بود .

+

در چشمانت ایستاده بودم

که شهر / برای همیشه بسته شد

و خیابانی بر پیشانیت نشست

+

دست هایت

سرگردانی سرزمینی را

به اهتزاز در می آورند

و شعر را با همه ی جنبه ها و جذبه های فرازو فرودش  به سمت عشق و احساسات عاشقانه هدایت می کند . تا آرامش خود را در محیط حفظ کند . برای خلق واقعیتی که شاعر ذهن خود را در آن موقعیت مستقر کرده است. و زمینه ی تصویر های تجسمی را برای گریز از شرایط بسته فراهم نماید . تا خواسته های خود را در میان کلمات و ترکیبات محقق کند  . و درمیان جاده ها شکلی از سر نوشت خود را رقم بزند .

نفس هایم / در خم آخرین رود خانه

ایل را در کوچ گیسوانت

فرو خواهد برد

+

حالا

گونه ی تمام نقاشان جهان دیدنی است !

شعر هاي كوتاه ( طرح واره ها ) با فضاي مصور و منسجم در مسير زبان حركت و سرعت خود را نشان مي دهند . و در آستانه ي آفرينش نوسان ذهني در كار ديده نمي شود .ودر مدار مشخص داراي استقلال زباني هستند . و شعر روزبه سوهانی این ویزگی را در خود دارد که به سمت حرکت های متعالی گام بر دارد .

آن قدر بلند مرده ای

که دهان هزار گور باز خواهد ماند

+

تنت که بالا می گیرد

شعر های این منظومه

از مدار خارج می شوند

آن چه شاعر را حول محور احساس و تخیل طبيعی بر انگيخته مي كند . تلاشي براي كسب  صداي موجود در پيرامون او است . که در اين مرحله خطر كردن را تجربه مي كند . تا به درك واقعيت موجود جهت هماهنگي بين فرم و مضمون حاصل از آن گام بر دارد . تا شعر های این منظومه را از مدار خارج کند ؟

و روزبه سوهانی درسير منطقي و پيوسته ي اين حركت و در گذر از تخيل و احساس نفس تازه مي كند . تا از اصل خود و از علت غائي دور نماند . و براي رسيدن به تمام خواسته هاي ذهني ، تفكر خود را براي كسب زيبايي ، حقيقت ، عشق در طبيعت سرعت و حركت ببخشد .

غبار گوشواره ات

خطوط رمیدن دیواره ای را

به تاریخ شانه هایم

می آویزد

+

این روزها

لهجه به پهلوی تو می زنم

+

سر انجام حروف درهم روی جلد را که می تواند رسم همه ی نام ها باشد . بی رسم نام به طرحی بدل می کند . و برابر اهل کتاب قرار می دهد !

مرزهای تنت

پُر از حروف شعر هایی است

که از گلوی من

چکیده اند


      چاپ صفحه


بیان دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی : *
ایمیل :
URL :
دیدگاه شما : *
 
کد امنیتی :
 ارسال شده توسط : پانته آ دارابی
آدرس اینترنتی : http://

واقعن عالی بود ، ممنونم استاد خورشیدی عزیز
اینطور نقد ها اون هم بر شعر های کوتاه و نو خیلی کمک می کنه به خوانش بهتر شعر ها.
به آقای سوهانی هم خسته نباشید میگم بابت مجموعه شعر زیباشون.
امیدوام که مجموعه های دیگه ای هم از ایشون بخونیم و استاد خورشیدی به نقد های خوبشون ادامه بدن.