معرفی رمان «ترحّم»نوشته‌ی «رشاد نوری گون‌تکین»
با ترجمه‌ی «صابر حسینی»


معرفی رمان «ترحّم»نوشته‌ی «رشاد نوری گون‌تکین»
با ترجمه‌ی «صابر حسینی»
نویسنده : علیرضا شعبانی
تاریخ ارسال :‌ 1 شهریور 99
بخش : ادبیات ترکیه و آذربایجان

نشر مهر نوروز به‌تازگی رمان «ترحّم» اثر «رشات نوری گون‌تکین» Reşat Nuri Güntekin)) را با ترجمه‌ی صابر حسینی روانه‌ی بازار کرده است. نوری گون‌تکین از نویسندگان مشهور ادبیات معاصر ترکیه و صاحب آثار گوناگونی در زمینه‌ی رمان، داستان کوتاه و نمایش‌نامه است؛ مترجم این رمان –صابر حسینی- نیز تاکنون آثار مختلفی از نویسندگان ترک مانند اورهان پاموک، الیف شافاک، عزیز نسین و زولفو لیوانلی را به فارسی ترجمه کرده است.

«ترحّم» رابطه‌ی ازهم‌گسیخته‌ی دختری به‌نام زهرا و پدرش را روایت می‌کند. زهرا آموزگاری وظیفه‌شناس و جدی‌ست که دور از استانبول و خانواده‌اش زندگی می‌کند و خاطرات غم‌انگیز دوران کودکی‌‌اش باعث شده از پدرش متنفر باشد، ولی مرگ پدر و دفتر خاطراتِ به‌جامانده‌اش پرده از حقیقت برمی‌دارد...

رشات نوری گون‌تکین در سال 1889 میلادی در استانبول چشم به جهان گشود و به‌خاطر شغل پدرش – پزشک ارتش- کودکی و تحصیلاتش را در شهرهای مختلف ترکیه سپری کرد. پدر و کتابخانه‌ی غنی او در علاقه‌مندی او به ادبیات و نویسندگی نقش پررنگی داشت. رشات در رشته‌ی ادبیات دارالفنون استانبول تحصیل و از بیست‌وسه سالگی وارد شغل معلمی شد. او بعدها  به سمت بازرس وزارت فرهنگ در منطقه‌ی آناتولی منصوب شد که شناخت عمیق او از فرهنگ و اعتقادات مردم آناتولی و انعکاس بی‌پیرایه‌ی این امر در آثارش حاصل این بخش از زندگی وی می‌باشد. نوری گون‌تکین در مسؤولیت‌های دیگری چون نماینده‌ی مجلس، نماینده‌ی ترکیه در سازمان یونسکو و رایزن فرهنگی کشورش در فرانسه خدمت کرد؛ و پس از بازنشستگی درحالی‌که در صدد آماده‌سازی آثار جدید خود بود در هفتم دسامبر 1956 بر اثر بیماری سرطان در لندن درگذشت، جنازه‌اش پس از انتقال به ترکیه در گورستان کاراجا احمد استانبول به خاک سپرده شد.

گون‌تکین از نویسندگان پرکار ادبیات ترک محسوب می‌شود به‌طوری‌که در طی دوران سی‌وهفت ساله‌ی نویسندگی‌اش نوزده رمان، هفت مجموعه‌ی داستان کوتاه و بیش از بیست نمایش‌نامه منتشر کرد. به‌رغم ترجمه و انتشار چند اثر از او در ایران مانند رمان‌های «برگ‌ریزان» (نشر اختر1393)، «چکاوک» (نشر افق ‌بی‌پایان 1389)، «خورشید شام‌گاهان» (نشر رهام اندیشه 1398)، «دل‌سوزی» (نشر خسروانی‌مجد 1395) و... گون‌تکین نویسنده‌ی شناخته شده‌ای به‌حساب نمی‌آید. رمان «ترحّم» به همت نشر مهر نوروز در قطع رقعی، با شمارگان سیصد جلد، در  128 صفحه و با قیمت سی‌هزار تومان منتشر شده است.

   لینک کوتاه :

  چاپ صفحه
بیان دیدگاه ها
نام و نام خانوادگی : *
ایمیل :
URL :
دیدگاه شما : *
  کد امنیتی
کد امنیتی :