معرفی مجموعه داستان «اگر جنگي هم نباشد»
امیر رضا بیگدلی


معرفی مجموعه داستان «اگر جنگي هم نباشد»
امیر رضا بیگدلی نویسنده : پیاده رو
تاریخ ارسال :‌ 11 اسفند 94
بخش : معرفی کتاب

«اگر جنگي هم نباشد» نام مجموعه داستان كوتاهي ست از اميرضا بيگدلي كه به تازگي به صورت الكترونيكي توسط نشر الكترونيكي نوگام به چاپ رسيده است. اين كتاب شامل 11 داستان كوتاه است به نامهاي: من دوستم با ليدا، اگر جنگي هم نباشد، آدامس، آقاي ايراني كجاست؟، مي خواهد چيزي به من بگويد، همسايه واحد چهار، دست و بالمان خالي ست و مجموعه چهارنامه تحت عنوان اولين نامه من به دوستم، دومين نامه من به دوستم، سومين نامه من به دوستم و چهارمين نامه من به دوستم.
نشر نوگام درباره اين داستانها مي گويد: این‌ها همه داستان‌هایی معمولی از زندگی آدم‌هایی واقعی هستند که هر کسی حداقل یک نمونه از آنها را دور و برش سراغ دارد. اما داستان‌های مجموعه‌ی «اگر جنگی هم نباشد» با اینکه جریان عادی زندگی روزمره را روایت می‌کنند، اصلا عادی نیستند. زبان و ساختار روایت داستان‌ها هر کدام را از دیگری متمایز ساخته است.
فرم داستان‌های این مجموعه تناسب خوبی با خود داستان‌ها دارند. برای مثال ساختار روایی به شکل نامه می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای بازنمایی روزمرگی باشد که در داستان‌های آخر به خوبی انجام شده است. یا استفاده از جمله‌های کوتاه و مقطع برای داستان پادگان با موضوع متناسب است. به طور کلی یکی از نقاط قوت این مجموعه فرم روایی آن به شمار می‌رود.  داستان‌های این مجموعه مخاطب را گیر می‌اندازند. بیشتر داستان‌های مجموعه به خوبی گسترده می‌شوند و فراز و نشیب‌های داستانی، ذهن خواننده را درگیر می‌کنند.

اميررضابيگدلي متولد 1349در تهران است. او فارغ التحصيل رشته زبان و ادبيات فارسي ست و پيش از اين سه مجموعه داستان به نام هاي: «چند عكس كنار اسكله» درسال 1378نشر ماريه ، «آن مرد در باران آمد» در سال1382 نشر قصه، «آدمها و دودكشها» در سال 1388 نشر ثالث منتشر كرده است. او در سال 1381 در اولين دوره جايزه ادبي صادق هدايت تنديس صادق هدايت براي داستان «حالا مگر چه مي شود» از مجموعه «آن مرد در باران آمد» و در سال 1383 لوح تقدير دومين دوره جايزه ادبي اصفهان براي كتاب «آن مرد در باران آمد» و همچنين در سال 1394 لوح تقدير براي كسب رتبه دوم داستان كوتاه در بخش ادبي جشنواره تيرگان تورنتو 2015 براي داستان «سفته باز» را دريافت نمود.
اكنون در حال آماده كردن مجموعه داستان جديدي ست به نام «داغ».
بيگدلي درباره داستانهاي كتاب اخير خود مي¬گويد:
من بر ا‌ین باورم كه اگر كسی به طور اتفاقی صفحه‌ا‌ی از داستان‌های من را در كوچه یا خیابان پیدا كرده، آن را بخواند، برای ادامه داستان نیازی به یافتن دیگر صفحات كتاب ندارد. همین كه زنگ نزدیك‌ترین خانه را به صدا درآورد، چه با در باز شده روبه رو شود و چه با در بسته، ادامه داستان شروع خواهد شد. و یا كافی‌ست آن صفحه را تا كند و در جیبش گذاشته، راهش را ادامه دهد. ادامه داستان همان ادامه راهی خواهد بود كه او باید طی كند. چون داستان من یا زمانی شروع  شده كه آن رهگذر به داخل این كوچه پیچیده است و یا از آن لحظه‌ا‌ی شروع می‌ شود كه زنی از پشت پنجره خانه‌اش به كوچه خالی از رهگذر چشم دوخته باشد. داستان‌های من به همین سادگی شروع می شود و سطر به سطر با اتفاقات محتمل روزمره فراوانی كه پیرامون رخ می دهد گره می‌ خورد و گسترش یافته، پیش می رود. این اتفاقات ساده از طرفی لحظه به لحظه زندگی روزمره ما را می‌ سازد و از طرفی دیگر كلمه به كلمه داستان را ساخته، به سرانجامی می‌ رساند. و در این مسیر، سرشار از وسوسه و تمنای من و شما خواهد بود.
داستان‌های این مجموعه نیز مانند دیگر داستان‌های من سرشار از این آرزوها و وسوسه ها هستند. آنها به صورت كلی تصاویری هستند آشنا برای همه ما و به صورت جزئی هر داستان با داستان دیگر متفاوت است و هر داستان آنگونه كه ماهیت آن داستان بطلبد به سرانجام رسیده است.
دو داستان اول به نام‌های «من و دوستم با لیدا» و «اگر جنگی هم نباشد» داستان‌هایی هستند كه از زمان نوشته شدنشان تا كنون كه بیشتر از ده سال می شود، اجازه چاپ نداشته‌اند.
همچنین چهار داستان آخر این كتاب به شکل چهار نامه جداگانه است كه یك ایرانی مهاجر برای دوستش در تهران می‌نویسد. نامه‌ها كه از انگلیس به تهران فرستاده می‌شود بیان وضعیت این تازه مهاجر است برای دوستش كه در تهران است و شیفته ترك دیار. نویسنده نامه از طرفی دوستش را از آخرین وضعیت خود آگاه می‌ کند و از طرفی می‌كوشد تا راهنمای او برای مهاجرت باشد. این نامه‌ ها همه نظر من درباره پدیده مهاجرت نیست. بلكه فقط چهار داستان است. چهار داستانی كه فقط بخشی از پدیده مهاجرت را نشان می دهد بدون اینكه درباره آن قضاوت كند.
در داستان‌های دیگر مجموعه نیز هم خودم را می‌بینم هم شما را. اگر باور نمی‌كنید بخوانیدشان. یقینا شما هم آنجا خواهید بود. درست در كنار من.
مجموعه داستانهاي «اگر جنگي هم نباشد» در 200 صفحه و به صورت الكترونيكي توسط نشر نوگام به چاپ رسيده و به صورت رايگان در اختيار همگان مي باشد. براي دريافت رايگان اين كتاب مي توانيد به اين آدرس مراجعه كنيد:


http://www.nogaam.com/book/2021

 

   لینک کوتاه :

  چاپ صفحه
بیان دیدگاه ها
نام و نام خانوادگی : *
ایمیل :
URL :
دیدگاه شما : *
  کد امنیتی
کد امنیتی :