معرفی مجموعه «مدرنیزم در شعر ترک»


معرفی مجموعه «مدرنیزم در شعر ترک» نویسنده : پیاده رو
تاریخ ارسال :‌ 1 خرداد 96
بخش : ادبیات ترکیه و آذربایجان

«مدرنیزم در شعر ترک» عنوان کتابی‌ست از «یالچین ارمعان» Yalçın Armağan و با ترجمه‌ی «ناصر داوران» که گذری کلی در حوزه‌ی تحول‌های شعر ترکیه در سده‌های اخیر را شامل می‌شود. این کتاب که با عنوان اصلی  İmkânsız Özerklikبه معنای «استقلال غیرممکن» و با زیرعنوان Türk Şiirinde Modernizm به معنای «مدرنیزم در شعر ترک» در سال ۲۰۱۱ از طرف انتشارات «ایله‌تیشیم» iletişim  در ترکیه منتشر شده، در واقع پایان‌نامه‌ی دکترای یالچین ارمعان است. او در سال ۱۹۷۷ در کایسری یا همان قیصریه واقع در ترکیه به دنیا آمد؛ در سال ۲۰۰۰ از دانش‌کده‌ی حقوق دانش‌گاه آنکارا و در سال ۲۰۰۷ از دانش‌کده‌ی ادبیات دانشگاه بیلکنت Bilkent  در مقطع دکترا فارغ‌التحصیل شد و در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ به تدریس در دانش‌گاه ایستانبول پرداخت.
در کتاب «مدرنیزم در شعر ترک» اگر چه اشاره‌های پراکنده‌یی به تحول‌های شعر ترکیه از سال 1860 به بعد می‌شود اما نویسنده نقطه‌ی عزیمت این تحول‌ها را موج دوم شعر ترکیه در نظر گرفته است. با همه‌ی این‌ها او از شاعران جریان‌سازی همچون ناظیم هیکمت و اورهان ولی چشم‌پوشی نکرده، حتا جریان شعر گاریپ یا همان غریب را نیز از نظر دور نداشته است.
کتاب «مدرنیزم در شعر ترک» شامل سه بخش است:
در بخش نخست که مرزهای مفهومی ‌مدرنیسم بررسی شده، تلاش بر این بوده تا مفاهیم یاری‌گر در درک این بازه‌ی زمانی نیز مشخص شود.
در بخش دوم، موضوعاتی همچون «ما ادبیات دیروزی نداریم» و «جامعه‌ی ادبی مدرن پیرامون کدام اندیشه‌ها شکل گرفته» مطرح شده است و ضمن بررسی ادبیات دوره‌ی تنظیمات، یعنی مدرن‌های نخستین، شعر هجایی به عنوان یکی از دلایل اساسی در دگرگونی شعر ترک مطرح شده است.
بخش سوم کتاب نیز شامل دو قسمت است که هر دو به موج نوی دوم مربوط می‌شود. در قسمت اول دلایل تاریخی ظهور موج نوی دوم و چه‌گونگی واکنش‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو بوده، مورد بررسی قرار گرفته و در قسمت دوم ، استقلال موج دوم شعر نو از نزدیک مورد بررسی قرار گرفته و توضیح داده شده است که استقلال، حاصل رهایی ادبیات از چه چیزهایی‌ست.
چاپ نخست کتاب «مدرنیزم در شعر ترک» با اضافات و ملحقات آن در 186 صفحه با شمارگان 1000 نسخه به قیمت 16000 تومان به همت نشر روز‌آمد و در سال جاری روانه‌ی بازار کتاب شده است.

   لینک کوتاه :

  چاپ صفحه
بیان دیدگاه ها
نام و نام خانوادگی : *
ایمیل :
URL :
دیدگاه شما : *
  کد امنیتی
کد امنیتی :