تعهد به میراث ادبی جهان
وحید معینی فر


تعهد به میراث ادبی جهان
وحید معینی فر نویسنده : وحید معینی فر
تاریخ ارسال :‌ 5 تیر 95
بخش : نگاه اول

تعهد به میراث ادبی جهان

داستان، از بی صداترین اختراعات بشر است. هیچ کس از تاریخ تولد آن خبر ندارد.قطعاً می توان قدمت آن را برابر با درازای عمر بشر دانست. شاید هضم این گفته دشوار باشد. اما در ادامه خواهیم دید که چنان هم به بیراهه نرفته ایم!

احتمالاً بسیاری از تاریخ دانان، تاریخ بوجود آمدن اولین داستان های مکتوب بشری را زمانی بدانند که اولین خطهای انسانی اختراع شد. اما مسلماً قبل از آن داستانها و اشعار و افسانه های شفاهی سینه به سینه ی ملل گوناگون جهان نقل شده، تا اینکه اختراع خط آن را به شکل مکتوب در آورده است. اما تمام نظریه ی بالا بستگی به این دارد که به داستان و رمان به چه نظری بنگریم. اگر به داستان و رمان به مانند زنجیره هایی از کلمات بنگریم، قطعاً به همان نظریه خواهیم رسید که اولین رمان ها و داستان ها بعد از اختراع خط به وجود آمده اند.

این دید بیشتر به مذاق تاریخ دانان خوش خواهد آمد تا نویسنده ها و هنرمندان! یک نویسنده از این دیدگاه خطرناک فاصله میگیرد و با دید کلی تری به داستان و رمان می نگرد. شاید به ظاهر آنچه که ما از رمان و داستان می بینیم همان مجموعه کلمات باشند، اما در باطن، داستان یعنی بیان احساسات و تجربیات نویسنده و اگر با این دید بخواهیم تاریخ آن را واکاوی کنیم خواهیم دید که داستان ها و رمان ها، عمری به درازای عمر بشریت دارند. داستان نمونه ی پیشرفته از خطوط و علائم باستانی حک شده در غارها و صخره هاست. در واقع نوع بشر همواره برای ثبت احساسات خود راه هایی را پیدا می کرده و ابتدایی ترین راه ها همان بیان شفاهی و حک علائم بود و اینگونه کم کم خطوط اختراع شدند. در واقع نشانه های باستانی، به مرور به شاخه ای گسترده تری تبدیل شدند. یا شاید بهتر است اینگونه بیان کنیم که بشر برای بیان احساس خود شیوه های نوین تری یافت. از جمله نقاشی کردن، نوشتن که به نوعی به داستان تبدیل شد و رمان و بعدها مجسمه سازی و در جدید ترین شکل نیز تبدیل به هنر عکاسی و فیلمسازی شد.

با این اوصاف اگر با این دید به داستان و رمان بنگریم، در حالت انتزاعی باید آن را فقط بیان احساس و تجربه نامید. هرچند دیدیم که شعر، نقاشی، عکاسی، فیلمسازی و هر نوع دیگری از هنر نیز جز بیان احساس نیست. در این حالت تمام این شاخه ها مرزهای تفاوت های ظاهری را در می نوردند و ما چاره ای نداریم جز اینکه به همه ی آنها بگوییم: هنر!

در واقع نویسنده گان داستان ها و رمانها احساس خود از حقایق بشری و جهانی که در آن زندگی می کنیم و حتی در رمانهای تخیلی از جهانی که نیست و در آن زندگی نمی کنیم! را مکتوب می کنند. به قول همینگوی: «نویسندگان همیشه در پی آنند که حقیقت را دریابند و وقتی یافتند می خواهند ببینند چگونه آنرا بیان دارند تا بصورت جزئی از تجربه و خواننده یا شنوده در آید... .»

هنر؛ این میراث باستانی بشریت باید پاس داشته شود. رمان و داستان نیز جدای از این میراث گرانبها نیست و وظیفه ی هر انسانی پاس نگه داشتن ارزشهای آن است و این پاسداری از ارزشهای باستانی داستانها و رمان ها جز با خواندن آن محقق نمی شود. هدف از بیان این مقدمه، روشنگری ارزش رمانهاست. همانطور که به عنوان یک مسلمان وظیفه داریم هر یک در طاقچه ی خانه ی خود یک جلد قرآن مجید داشته باشیم، در مسئولیتی فراگیرتر به عنوان یک انسانِمسئول در برابر اصالت بشریت، وظیفه داریم رمان های ارزشمند دنیا را بخوانیم. این رمان ها، میراث احساسات و تجربیات ارزشمند نویسندگان قهار آن است و این احساسات و تجربیات نیز به نوبه ی خود وام دار هزاران سال زندگی بشریست؛ رمانهایی که سرتاسر درس زندگی، انسانیت، بخشش، فداکاری، دردها، رنج ها، کج روی ها، و ناملایمات بشریست.

در ادامه لیستی ده تایی از صد رمان برتر دنیا به انتخاب «کتابخانه ی مدرن» آورده شده است به امید آشنا کردن خوانندگان با برخی از رمانهای برتر. رواست که خوانندگان این لیست را به معنای لیست مطلق قلمداد نکنند، چه، خود رمان «صد سال تنهایی» را میپسندم که در این بین نیست.

ردیف

نام رمان

نویسنده

1

اولیس

جیمز جویس

2

گتسبی بزرگ

اف. اسکات فیتزجرالد

3

سیمای مرد هنرآفرین در جوانی

جیمز جویس

4

لولیتا

ولادیمیر ناباکوف

5

دنیای قشنگ نو

آلدوس هاکسلی

6

خشم و هیاهو

ویلیام فاکنر

7

کچ ۲۲

جوزف هلر

8

ظلمت در نیمروز

آرتور کستلر

9

پسران و عشاق

دی اچ لارنس

10

خوشه‌های خشم

جان استاینبک

   لینک کوتاه :

  چاپ صفحه
بیان دیدگاه ها
نام و نام خانوادگی : *
ایمیل :
URL :
دیدگاه شما : *
  کد امنیتی
کد امنیتی :
 

ارسال شده توسط : مجتبی - آدرس اینترنتی : http://

جناب وحید معینی فر، مقاله تان بسیار جامع و عالی بود. بی شک امثال شما نقش پررنگی در پیشرفت جایگاه اجتماعی و فرهنگی جامعه دارید. پیروز باشید.

ارسال شده توسط : سینوهه - آدرس اینترنتی : http://

خوب بود ولی کاش لیست رو کاملتر میگفتید